Сексистки похвати, забелязани в различни телевизионни реклами, насочени към българска публика
- Табу - "даже в тези дни" - евфемизъм за менструация, защото не е прилично да се говори за това пред смесена аудитория. И течността, разбира се, е синя.
- Жените представени като единствените вещи хора в дома по всички въпроси, свързани с къщната работа и грижите за мъжа (който обикновено е безпомощен) - тук са на практика всички реклами за препарати за чистене, храна, пране и дори цифрова телевизия (отвратителната реклама на Виваком, в която жената, децата, тъщата и цялата къщна работа са само фон и придобивки (в директен аналог с услугата цифрова телевизия) в живота на единственото човешко същество в дома - опънатия на дивана Мъж.
- Оргазмът и сексуалното желание са дезинфикцирани от всякакъв намек за автентичност и автономност и са тъжни метафори за консуматорско задоволство от притежание на нов предмет, вкусване на нов шоколад или наслажедение на гладко обезкосмени крака.
- Обстановка във всички реклами за храни/напитки/работи за дома: баща и деца си играят, майката готви/чисти/пазарува/разпределя покупките/пере (Един от много примери: реклама за перилен препарат с пряк паралел между играта на детето и дейността на майката, като и за двете има сравними иновации). Даже има реклама на предмет за поправяне на спешните случаи, в които има нарушение на този единствено желателен модел на семейството - лекарство за настинка, което да изправи майката на крака, за да може да се справи с апокалипсиса, постигнат от некомпетентните членове на семейството в нейно отсъствие. И да е болна, жената-съпруга-и-майка трябва да обслужва, защото това е изключително нейна задача, с която другите са просто неспособни да се справят.
- Рекламите на Нивеа за продуктите им за мъже яко разчитат на натиска върху мъжете да култивират и демонстрират точно определен тип мъжественост - наблягане на понятия като "истински мъж", образи на изцапани мъжаги, които работят с ръцете си и демонстрират компетентност в областта на техниката.
- На практика всички реклами на лекарства против настинка, които почти винаги са насочени към жени. Когато са жени със семейства, те вземат лекарствата, защото трябва да се грижат за семействата си (които са безпомощни без майката/съпругата и не могат дори да се нахранят сами; в една реклама семейството на жената буквално се влачи след нея, закачено за фустата й). Когато са жени без семейства, те вземат лекарствата, защото няма кой да се погрижи за тях ("Скъпа, няма такъв мъж. Вземи [име на лекарството]".) Жените са за да обргижват мъжете и децата им и е добре да се откажат от илюзията, че заслужават някой да се погрижи за тях.
- И най-отвратителния похват от всички - приспособяването на феминистка реторика за реклама на разкрасяващи продукти. На български тази хватка се губи напълно, защото тази реторика я няма на български, а и в превода не личи за какво става въпрос, но по устните на актрисата ясно се чете have it all - когато говори за косата си. Лозунг, издигнат от феминистите от Втората вълна и все още актуален - дали жените наистина могат да имат същия професионален успех като мъжете, когато носят отговорност за семейството и дома, - се използва за насаждане на неувереност у жените във връзка с външния им вид - т.е. едно от нещата, поради които we can't have it all, защото докато ние се тревожим дали сме достатъчно красиви и представителни, защото от това буквално зависи дали ще ни наемат или повишат и изобщо цялото ни самочувствие и чувство за собствена ценност, мъжете се катерят по корпоративните стълбици.
No comments:
Post a Comment